NavigaceO fyzioterapii

Co je to fyzioterapie ?

Fyzioterapie je obor zdravotnické činnosti zaměřený na diagnostiku a terapii funkčních poruch pohybového systému. Prostřednictvím pohybu a dalších fyzioterapeutických postupů cíleně ovlivňuje funkce ostatních sytémů včetně funkcí psychických.

Mnoho dalších informacích lze nalézt na stránkách Unie fyzioterapeutůUNIFY ČR.

Kdo je fyzioterapeut?

Odborná způsobilost k výkonu povolání fyzioterapeuta se získává absolvováním akreditovaného zdravotnického magisterského a nebo bakalářského studijního oboru pro přípravu fyzioterapeutů nebo tříletého studia v oboru diplomovaný fyzioterapeut na vyšších zdravotnických školách pokud bylo studium zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004. Podrobnosti lze nalézt v 96/ 2004 Sb.

Mezi veřejností jsou fyzioterapeuté mylně považováni za maséry s rekvalifikačním kurzem

Fyzioterapeut má předepsané doživotní vzdělávání a musí si průběžně doplňovat dovednosti, učit se nové metody, způsoby a terapie spolu s rozvojem oboru.

Za výkon povolání fyzioterapeuta se považuje činnost v rámci preventivní, diagnostické, léčebné a rehabilitační péče v oboru fyzioterapie.
  1. Fyzioterapeut dle vyhlášky 424/2004 Sb. (vyhláška kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků). Vyhláška ze dne (30. června 2004) a §22 vykonáva činnosti podle § 3 odst.2 a dále stanoví a provádí bez odborného dohledu v souladu s diagnózou lékaře, případně v souladu s doporučeným postupem lékaře, pokud je stanoven, a na základě vlastních vyšetření optimální varianty a kombinace fyzioterapeutických postupů tak, aby bylo dosaženo cíle požadovaného lékařem. Vyšetření, která jsou nutná pro stanovení dalšího postupu ve fyzioterapii, provádí komplexní kineziologické vyšetření, provádí analýzu běžných denních aktivit z hlediska fyzioterapie atd.
  2. Fyzioterapeut bez odborného dohledu a bez indikace: provádí např. prevenci, edukaci a poradenství i za účelem udržení nebo obnovení pohybových funkcí, doporučuje ergonomické úpravy bydliště a pracoviště pacientů v rámci prevence poruch pohybového systému atd.
  3. Fyzioterapeut bez odborného dohledu a na základě indikace lékaře: provádí specializované diagnostické postupy pro vyšetření, aplikuje fyzioterapeutické postupy, kde je reálné riziko selhání životních funkcí aj.

Kde se fyzioterapie uplatňuje ?

Fyzioterapie nachází uplatnění v obecné péči o zdraví a to zejména:

  • prevence
  • léčebná péče
  • rehabilitace
Předchozí stránka: Časté otázky
Další stránka: Fyzioterapeutické metody

Objednání terapie

Mgr. Kateřina Potěšilová

Po-St: 8-18h, Čt-Pá: 8-17h
Mob.: 777 099 587

Email: novakova@kfyzio.cz
Kontaktní formulář

 

Aktuality

čen 27, 2021
Ikonka aktuality
Vashistasana
led 14, 2020
Ikonka aktuality
Od 1.2.2020 aktualizujeme ceny za naše služby.